`

 

 

Baza turystyczna

Borne Sulinowo

Borne Sulinowo – raj dla zwiedzających

Gmina Borne Sulinowo znajduje się w centralnej części Pojezierza Drawskiego, leży w południowo – wschodniej części województwa zachodnio-pomorskiego. Borne oddalone jest o 95 kilometrów na południe od Koszalina i 22 kilometry na południowy zachód od Szczecinka. Położone jest w samym środku lasu, a wzdłuż miasteczka rozciąga się jezioro Pile, które szczególnie wyróżnia Naszą gminę spośród innych.

Jezioro Pile stanowi naturalną granicę miasta na północy i północnym-wschodzie. Na południu miasteczka rozciągają się ogromne tereny poligonowe. Zachodnią częścią granicy gminy jest przejazd kolejowy, który stanowi odgałęzienie linii PKP Szczecinek – Drawsko –obecnie jest nieczynny.

Miasto zamieszkuje ponad 3.500 mieszkańców.
Całkowita powierzchnia gminy Borne Sulinowo wynosi 48.960 ha z czego obejmują:
- lasy 25 501 ha tj. 52.1% powierzchni ogólnej,
- jeziora 3 493 ha tj. 7.1% powierzchni ogólnej,
- grunty rolne 11 191 ha tj. 22.8% powierzchni ogólnej,
- tereny zabudowane 6 424 ha tj. 13.1% powierzchni ogólnej.

Lasy znajdujące się na terenie stanowią ponad połowę całkowitej powierzchni gminy. Przeważają tu lasy sosnowe. Podczas spacerów po malowniczym terenie gminy można spotkać wiele rzadkich roślin i ptaków objętych ochroną. Lisy, sarny, jelenie, kuny, dziki oraz wydry i bobry są stałymi mieszkańcami naszych lasów, rzek i jezior. W ciągu ostatnich lat pojawiły się również łosie, żubry, wilki, w tym także piękne orły bieliki, bociany czarne, kormorany, zimorodki oraz żurawie i czaple.

Jednak największą atrakcją naszej gminy są liczne jeziora. Jest ich około 55. Największym akwenem jest jezioro Pile, należące do pierwszej klasy pod względem czystości. Długość jeziora wynosi 8.5 km, szerokość 2.2 km, głębokość 43.9m. Jezioro to posiada dwie wspaniałe wyspy oraz kryje w sobie liczne tajemnice. W większości brzegi jeziora porośnięte są lasami, gdzieniegdzie wznoszą się dwudziestopięciometrowe strome zbocza, które stanowią wspaniały punkt widokowy na rozległe tereny jeziora i okolic.

Na obszarze gminy Borne Sulinowo (około kilkunastu tysięcy lat temu) powstała w wyniku długotrwałej działalności lądolodu skandynawskiego niesamowicie zróżnicowana rzeźba terenu, w skutek czego część północna to obszar górzysty, a jego najwyższym wzniesieniem jest Góra Łęcka – 214 m n.p.m. Znajduje się w pobliżu nie istniejącej już wioski Górzyca.
Część środkową gminy stanowi ciąg jezior połączonych ze sobą rzekami. Dwie z nich to Piława i Płytnica – dwa prawobrzeżne dopływy rzeki Gwdy.

Rzeka Piława (dł. 82 km ) jest najpiękniejszym ciągiem wodnym, ponieważ wypływa z jeziora Komorze oraz przepływa przez jeszcze siedem kolejnych jezior. Także przez Zalewy Nadarzycie, co stanowi wspaniały raj dla zainteresowanych spływami kajakowymi.
W południowej części Gminy występują gliniaste płaty moreny dennej oraz piaszczyste równiny sandrowe, na których występuje jedno z największych wrzosowisk w Europie. Wrzosowisko Kłomińskie.

Ze względu na występowanie na terenie gminy Borne Sulinowo tak wielu zasobów przyrodniczych, teren ten został objęty ochroną prawną – Rezerwat Przyrody Bagno Ciemińskie. W niewielkim stopniu sięgnął swym ramieniem również Drawski Park Krajobrazowy w obrębie, którego znajduje się miejscowość Komorze.

Nasza gmina jest oazą spokoju, wspaniałym miejscem na kurort, odpoczynek i refleksje. Można tu miło spędzić czas na wędrówkach pieszych, wycieczkach rowerowych i konnych oraz na spływach kajakowych. Można również skorzystać z licznych atrakcji jakie oferuje Nasza gmina tj. przeloty nad Bornem Sulinowem motolotnią, przejażdżki Quadami, pojazdami militarnymi i innymi, które sprawią, że zawsze będziesz powracał myślami do miejsc, które zwiedziłeś i zobaczyłeś.

Do atrakcyjności i wyjątkowości Naszego Miasta należy również zaliczyć bardzo ciekawą, a zarazem nietypową historię, która pozostawiła po sobie wiele zabytków. Należą do nich: Dom Oficera, Wał Pomorski, Liczne bunkry oraz szereg innych zakątków będących rajem dla zwiedzających.
Nasze „militarne” miasteczko posiada również szereg nie wyjaśnionych tajemnic, które czekają na odkrycie . Może Ty akurat znajdziesz rozwiązanie zagadki minionego wieku.

 

 
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Sprawdź wolne noclegi

Polecamy

LogowanieStatystyki
Użytkowników : 107
Pozycje : 52
Zasoby : 6
Odsłon : 533470