`

 

 

Baza turystyczna

LOT aktualności

Statuetka Gryfu dla LOT-u Borne Sulinowo

Urzędy i organizacje turystyczne ze Szczecinka, Bornego Sulinowa, Połczyna Zdroju oraz Mielna zostały wyróżnione statuetką Gryf Turystyczny.

15-16 grudnia w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu odbyło się IV Zachodniopomorskie Forum Turystyki z udziałem Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego.

Na forum dyskusja koncentrowała się wokół tematu współpracy pomiędzy lokalnymi organizacjami turystycznymi, samorządami i przedstawicielami biznesu. Po raz pierwszy liderzy w branży turystycznej uhonorowani zostali statuetkami Gryfa Turystycznego Województwa Zachodniopomorskiego. W pierwszej edycji przyznano siedem statuetek w trzech kategoriach.

W kategorii samorządów za wzorową współpracę ze Szczecinecką Lokalną Organizacją Turystyczną i ciekawe pomysły promujące miasto wyróżniony został Urząd Miejski w Szczecinku.

Statuetki Gryfa odebrali również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łobzie – za zaangażowanie i bycie liderem w tworzeniu LOT oraz Urzędu Miejskiego w Połczynie Zdroju za wykreowanie LOT w oparciu o konkretny produkt turystyczny.

foto: www.iwt.org.pl

W kategorii Lokalnych Organizacji Turystycznych wyróżniono Mieleński LOT, LOT w Bornem Sulinowie oraz LOT „Wokół Drawy”.

W kategorii „Osoba” indywidualną nagrodę otrzymał Andrzej Górski, założyciel i prezes LOT „ Wokół Drawy”.

Nagrody przyznawała Kapituła w składzie: Dorota Namirowska-Sznycer – prezes Zachodniopomorskiej Izby Turystyki, Marek Migdal – prezes Forum Turystyki Regionów, Instytut Wspierania Turystyki, Waldemar Miśko – prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, prof. dr hab. Jan Karwowski – Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Wojciech Heliński – prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki.

Relacja z pierwszego dnia obrad :

Lokalna Organizacja Turystyczna Borne Sulinowo wspólnie z Burmistrzem  Renatą Pietkiewicz zaprezentowała na Forum projekt rozwoju turystyki w kierunku Off Road-u. Przedstawiliśmy projekt trasy Off Road owej szlakiem umocnień wału pomorskiego i fortyfikacji wojskowych. Pomysł nasz znalazł zrozumienie i szerokie poparcie. Przychylne dla tego projektu stanowisko Lasów Państwowych daje nam szansę na nowy produkt turystyczny.

foto: www.iwt.org.pl

 

Targi Turystyczne TOUR SALON POZNAŃ 19.10.2011 - 22.10.2011

W dniach 19-22 października w Poznaniu odbyły się Targi Turystyczne Tour Salon 2011.
LOT Borne Sulinowo tym razem prezentował swoje miasto i gminę w  ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską  w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego :  RAZEM lokalnie WIĘCEJ regionalnie - partnerstwa lokalne w turystyce narzędziem sukcesu zmian gospodarczych na poziomie lokalnym i wojewódzkim.
Stoisko dzieliliśmy ze Szczecinecką Organizacją Turystyczną co było też okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad wspólnymi projektami rozwoju turystyki w naszym powiecie.  Odwiedzający nasze stoisko goście mieli w jednym miejscu ofertę turystyczną Szczecinka i Bornego Sulinowa co było znakomitym pomysłem.
LOT Borne Sulinowo przez cały rok 2011 prowadził na targach turystycznych w : Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Szczecinie mocną kampanię reklamową przez co stał się rozpoznawalny . Nasza reprezentacja zawsze występuje w strojach nawiązujących do historii  miasta dlatego swą obecnością wywołuje duże zainteresowanie.
Tym razem spróbowaliśmy nowej taktyki dotarcia do klienta w sposób bezpośredni. Nie czekaliśmy na klienta poszliśmy do niego. Celem akcji stali się wystawcy ( przedsiębiorcy ) trzech hal wystawowych którzy dla sektora turystycznego są producentami sprzętu, wyposażenia hoteli, oprogramowań, wydawcami przewodników i map i t.d.
Do tej akcji potrzebowaliśmy ludzi posiadających wiedzę w zakresie szerokiego wachlarza usług i  atrakcji turystycznych na naszym terenie, rozumiejących klienta i jego oczekiwania. Wystartowaliśmy z czterema nowymi ofertami :
1. Militarne imprezy integracyjne
2. Zwiedzanie byłego składu głowic jądrowych w Podborsku
3. Wycieczki na czynny poligon wojskowy w Nadarzycach
4. Niekonwencjonalne metody terapii i rehabilitacji w przyjaznym dla człowieka środowisku.

W akcji promującej Borne Sulinowo brało udział dziewięć osób.

Zarząd LOT-u Borne Sulinowo dziękuję za bardzo duże zaangażowanie i czynny udział w targach następującym osobą :
Małgorzacie Tulwińskiej, Jakubowi Tulwińskiemu, Barbarze Bielickiej, Bogusławie Barskiej, Agnieszce Szewczyk, Mirosławowi Karwowskiemu, Izabeli Owedyk.
Wymienione osoby na własny koszt udały się do Poznania na targi, tam promowały Borne Sulinowo i cały sektor turystyczny zrzeszony w naszym stowarzyszeniu. Roznosiły wspólną ulotkę, prowadziły liczne rozmowy z gośćmi i wystawcami targów, zachęcały do przyjazdu. Wskazywały jak w internecie znaleźć bazę turystyczną Borne Sulinowo z noclegami i atrakcjami.
Dziękujemy : Panu Jurkowi Bednarkowi za udostępnienie materiału do zrobienia filmu promującego Borne Sulinowo
Dziękujemy : Panu Krzysztofowi Adamczykowi za zmontowanie w ekspresowym tempie filmu reklamowego
Dziękujemy : Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie za udostępnienie programu i sprzętu komputerowego.
Dziękujemy : Ryszardowi Kolanowskiemu za udostępnienie sprzętu TV do odtwarzania filmu na targach.
Merytoryczny nadzór nad organizacją wyjazdu z ramienia zarządu LOT Borne Sulinowo sprawowali i brali czynny udział w promocji : Jolanta Karwowska i Zbigniew Konieczny
Dziękujemy : Janowi Chmielowskiemu który przez stoisko specjalne promując swoją własną działalność promował w sposób pośredni również Borne Sulinowo.

 

 

Zasady finansowania i promocji miasta i gminy Borne Sulinowo

Uchwała Zarządu LOT Borne Sulinowo z dnia 17 kwietnia 2011 roku.

Zarząd w składzie :
Prezes Leszek Olszewski
Zastępca Prezesa Aleksander Leszczyński
Zastępca Prezesa Józef Zbigniew Konieczny
Członek Jolanta Karwowska

Wprowadza z dniem dzisiejszym do stosowania dwie uchwały

Zasady uczestnictwa i finansowania targów turystycznych.
1. Zarząd LOT negocjuje z organizatorem targów i ustala warunki i charakter stoiska. Ustalone warunki dotyczą również współorganizatorów którzy wspólnie z LOT organizują ekspozycje. Za współorganizatorów uważa się :
- Urząd Miasta i Gminy Borne Sulinowo
- Starostwo Powiatowe
- Polską Organizację Turystyczną POT
- Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną ZROT
- Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Turystyki ZART
- Urząd Marszałkowski
2. Decyzję zarządu może zmienić tylko referendum przeprowadzone z udziałem wszystkich członków LOT .Większości głosów decyduje.
3. Koszty powierzchni wystawowej, wypożyczony sprzęt do zorganizowania stoiska + transport ekspozycji jest kosztem który obciąża wszystkich członków LOT według zasad określonych w regulaminie ponoszenia kosztów na wspólną reklamę.
4. W przypadku uzyskania dofinansowania z Urzędu Miasta, projektu unijnego lub innej organizacji w/w koszt może być zmniejszony o dofinansowanie.
5. Każdy członek LOT może uczestniczyć w targach pod warunkami wykonania zobowiązań z punktu 6
6. Członek LOT uczestniczący w targach zobowiązany jest do:
- wykonania prac przy załadunku stoiska na środek transportu
- wykonania pracy przy budowie i obsłudze stoiska
- kolportażu na targach ulotki lub folderu LOT
- reklamowania na targach miasta i gminy Borne Sulinowo
- przystosowania swojego ubioru do charakteru stoiska
- wykonania prac przy rozbiórce i załadunku stoiska na środek transportu
7. Członek LOT uczestniczący w targach pokrywa sam koszt przejazdu, noclegu i wyżywienia
8. Członek LOT uczestniczący w targach ma prawo kolportować własne materiały promujące jego działalność pod warunkiem że umieści je w ulotce lub folderze LOT
9. Kolportaż własnych materiałów promujących w sposób inny niż określony w punkcie 8 może skutkować wydaleniem uczestnika z targów i odmowy uczestnictwa w następnych targach
10. Osoby nie zrzeszone ( poza osobami wynajętymi przez zarząd LOT do zadań specjalnych) nie mają prawa uczestniczyć w targach organizowanych przez LOT Borne Sulinowo lub przy udziale LOT z innymi organizacjami.

Regulamin ponoszenia kosztów na wspólną reklamę.

1. Członkowie LOT Borne Sulinowo ponoszą koszty związane z :
- drukiem wspólnej ulotki lub folderu
- zamieszczenia wspólnej reklamy w mediach
- uczestnictwa w targach
- udziału w projektach unijnych
- pozycjonowaniem wspólnej strony
- utrzymaniem wspólnej strony
2. Koszt całkowity poniesiony na zadania określone w punkcie 1 regulaminu rozkłada się na:
- członków LOT Borne Sulinowo czerpiących dochody z noclegów i gastronomi w wartości 70 %
- członków LOT Borne Sulinowo czerpiących dochody z pozostałych usług w sektorze obsługi turystycznej w wartości 30%
3. Jedno miejsce noclegowe odpowiada 1 punktowi
4. Jedno miejsce żywieniowe w restauracji, barze, stołówce odpowiada 0,5 punktowi
5. Suma punktów noclegowych i żywieniowych = 70% kosztów poniesionych na wspólną reklamę
6. 30% kosztów poniesionych na wspólną reklamę, a przypisanych do usług obsługi turystycznej dzielona jest po równo pomiędzy wszystkich usługodawców działających w tym sektorze. Chyba że sektor ten ustali sobie inny sposób dzielenia kosztów między siebie.
7. Koszty prezentacji na wspólnej stronie w poszczególnych zakładkach określa : Regulamin strony www.noclegi.bornesulinowo.pl W przypadku kiedy stałe roczne opłaty nie pokrywają kosztów utrzymania strony do części którą trzeba zapłacić ma zastosowanie metoda z punktu 2 niniejszego regulaminu.
8. Zamieszczenie własnej prezentacji na stronie : www.noclegi.bornesulinowo.pl zobowiązuje członka LOT do ponoszenia kosztów wymienionych w punkcie 1 niniejszego regulaminu
9. Odpowiedzialnym za prawidłowe rozliczanie kosztów jest skarbnik LOT Borne Sulinowo.
10. Opłaty wnoszone są na podstawie Faktury pro-forma na rachunek bankowy LOT
11. Członkowie LOT Borne Sulinowo zobowiązani są w terminie 7 dni od ukazania się niniejszej uchwały przesłać DEKLARACJĘ uczestnictwa we wspólnej reklamie, NIP + dane do faktury, liczbę miejsc noclegowych oraz żywieniowych na adres e-mailowy : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Sektor usług turystycznych przesyła tylko NIP + dane do faktury.
12. Brak deklaracji traktowany będzie jako rezygnacja ze wspólnej reklamy i spowoduje usunięcie prezentacji ze strony LOT : www.noclegi.bornesulinowo.pl

Regulamin strony www.noclegi.bornesulinowo.pl - Uchwała Zarządu LOT z dnia 13 lutego 2011r

W/w strona została zaprojektowana na potrzeby członków Lokalnej Organizacji Turystycznej Borne Sulinowo.
Członkami stowarzyszenia LOT są lub mogą być podmioty i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą w sektorze turystycznym oraz osoby pośrednio związane z turystyką.

Cele i środki działania stowarzyszenia określa statut LOT-u . Zapoznaj się ze statutem, zwróć szczególną uwagę na Rozdział 2 § 6 statutu.
Jeżeli Twoja działalność pokrywa się z celami naszego stowarzyszenia i jesteś przekonany że w grupie można osiągnąć więcej, przystąp do nas. Wypełnij deklarację i wyślij ją.
Koszty prowadzenia strony i jej promowanie pokrywane są  zgodnie z Rozdziałem 8 § 29 statutu przez członków LOT-u.
Nie ma tu pracowników etatowych. Zarząd pracuje społecznie i wybierany jest z pośród nas.
Przyświeca nam hasło: razem osiągniemy więcej przy niewielkich kosztach przypadających na jednostkę.

W zakładce "oferty specjalne" zamieszczamy materiały promujące przedsięwzięcia wykraczające zasięgiem poza działalność jednego podmiotu czy osoby. W pozostałych zakładkach umieszczamy własne produkty które chcemy wypromować. Przestrzegamy zawsze zasadę podziału tematycznego. W zakładkach takich jak : "noclegi" "gastronomia" "atrakcje" "sale konferencyjne" "sport i zdrowie" zamieszczamy konkretne produkty tematycznie związane z daną zakładką.

Ustaliliśmy następujące opłaty roczne:
składka członkowska – 50 zł
jedna prezentacja na stronie w dowolnie wybranej zakładce – 100 zł
dwie prezentacje na stronie w dowolnie wybranych zakładkach – 160 zł
trzy i więcej prezentacje na stronie w dowolnie wybranych zakładkach – 150 zł

Konto na które dokonujemy wpłat: 25 2130 0004 2001 0543 0988 0001

Jeżeli jesteś zdecydowany że będziesz promował się przez tą stronę:
Zarejestruj się
Zrób własną prezentacje i wyślij ją
Po zatwierdzeniu przez administratora, twoja prezentacja będzie widoczna na stronie.
Od tej chwili sam zarządzasz swoją własną prezentacją.

Sektor bezpłatny nie związany z promocją komercyjną . Korzystaj z zakładek :

mapy wprowadź mapy z miejscami wartymi obejrzenia.
polecamy zamieść filmy lub galerie przez które pokażesz atrakcje lub ciekawostki
historia zamieść galerie lub dokumenty uwzględniając okresy : Niemiecki, Radziecki i Polski
kolekcjonerzy – zamieść własne zbiory,  pokaż światu swoje kolekcje.
niepowtarzalna przyroda zamieść  film lub fotografie ukaż  piękno tej ziemi.

Tu możesz realizować swoje zainteresowania przez zamieszczanie ciekawych materiałów.

 

 

Spotkanie gestorów branży turystycznej

Z A P R O S Z E N I E

 

Szanowni Państwo,

Zapraszamy na spotkanie którego celem jest podsumowanie dwóch ostatnio odbytych imprez :

- Targi Turystyczne Lato 2011 Warszawa.

- Study Tour i Podróżników Globtroter Polska  Borne Sulinowo.

- Sposób finansowania działań na rzecz zwiększenia liczby turystów .

Termin spotkania planujemy na:

14 kwietnia 2011 godz. 17,00 Ośrodek Konferencyjno  Wypoczynkowy "MARINA" ul. Jeziorna 9

 

Targi Turystyczne Lato 2011 w Warszawie

Relacje z Targów Turystycznych w Warszawie 1-3 kwietnia 2011

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Aleksandra Tycner/to/ :

W tym roku na Targach niezwykle bogatą ofertę przygotowali wystawcy z kraju - mówi Urszula Potęga, prezes MT Targi. Pojawiły się wszystkie niemal regiony z bardzo urozmaiconymi propozycjami. Zapraszają gospodarstwa agroturystyczne, zamki rycerskie, ośrodki poklasztorne. Kuszą duże miasta, począwszy od stolicy z hasłem "Zakochaj się w Warszawie" po maleńkie miejscowości nad Narwią. W Polsce można spędzić wakacje luksusowo, grając w golfa i chodząc do spa, ale także swojsko i niedrogo. Można jechać do lasu, nad morze, nad jeziora czy rzeki; w góry i na równiny. Można mieć wszystko naraz, jak w Bornem-Sulinowie. Tam są lasy, jeziora, wzniesienia, leczniczy mikroklimat, poniemieckie i poradzieckie atrakcje - od tuszonki po kałasznikowa

http://www.rdc.pl/index.php?/pol/artykuly__1/warto_wiedziec/targi_turystyki_i_wypoczynku_lato_2011_zdjecia

Nagroda za stoisko

 

Zespół Bornego Sulinowa. Od lewej: Tadeusz Michalski - garnizon   Military Show; Jakub Tulwiński - Diamenton Zdrowie, Profilaktyka,   Relaks; Izabela Owedyk - gościniec Rossija; Krzysztof Nowak - paintball i   atrakcje; Anna Chmielowska - Pensjonat ANI; Małgorzata Tulwińska -   Diamenton Zdrowie, Profilaktyka, Relaks; Jan Chmielowski - Pensjonat   ANI; Irena Skowronek - UMiG – przewodnik; Arkadiusz Makowski (z   akordeonem) - obsługa imprez

Zespół Bornego Sulinowa... Więcej

Wielka czwórka

Turystyczny hit w dawnym  pustym miejscu na mapie

W głosowaniu jurorów za Warszawą, targowym gigantem, uplasowała się skromna skalą - jeśli policzyć nakłady na scenografię - lecz ogromna włożonym sercem, pasją, entuzjastycznym zaangażowaniem  i ekspresją zespołu - widowiskowa ekspozycja Lokalnej Organizacji Turystycznej „Borne Sulinowo”. Stoisko LOT, pomimo iż zajmowało jedno z najodleglejszych zakątków hali wystawienniczej, wydawało się wszechobecne na całym jej terenie. Zespołem Bornego Sulinowa kierowała Irena Skowronek reprezentująca Urząd Miasta i Gminy oraz informację turystyczną, wspierana organizacyjnie przez Jana Chmielowskiego, jednego z dwóch (albo trzech) osób, którym miejscowość i region zawdzięczają  przekształcenie tego niedostępnego w przeszłości miejsca w turystyczny hit. Borne Sulinowo w Zachodniopomorskiem ukryte było w mgle tajemnic wojskowych. Stacjonowały tu kolejno jednostki Wehrmachtu, a następnie Północnej Grupy Wojsk radzieckich. Ze względu na swój militarny charakter okolica była pustym miejscem na mapie. Żadnej wzmianki w przewodnikach i atlasach samochodowych. Głośno o tej okolicy zrobiło się dopiero w 1992 roku, kiedy eszelony rozpoczęły wielką ewakuację czerwonej armii. W tym też czasie pojawili się pierwsi polscy osadnicy, wśród nich Jan Chmielowski prowadzący aktualnie, wraz z żoną Anną, rodzinny „Pensjonat Ani”.

Obecnie władze samorządowe miasta i LOT „Borne Sulinowo” wykorzystują promocyjnie do niedawna niechlubny nimb przeszłości. Złe skojarzenia z powodzeniem udaje się im przekuć w atuty turystycznej atrakcji. Rosyjskie pałatki, gaziki, mundury, degustacja wojskowej tuszonki na komiśniaku, śpiewy przy harmoszce przyciągają i zachęcają do zagłębienia się w szczegóły oferty. W ciągu piętnastu lat branża turystyczna okrzepła i miała co na targach „Lato” zaproponować warszawiakom. W okolicy działa około 70 pensjonatów, wokół jest 57 czystych jezior stwarzających dobre warunki wodniakom i nurkom penetrującym tajemniczą,  zatopioną wyspę. Działa aeroklub. Wyznaczono trasy rowerowe. Ale w przyszłości być może o Bornym Sulinowie będziemy mówili w kontekście medycznym.  Już dziś działa tu jedna z najlepszych placówek leczniczych - Centrum Rehabilitacji dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane. Powstają gabinety medycyny niekonwencjonalnej. Goście targów „Lato” mogli sprawdzić fachowość personelu jednego z nich poddając się kojącym ból masażom metodą lekarza terapeuty, refleksologa, dr. Lyapk

 

Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Bornem Sulinowie Leszek Olszewski z żoną Małgorzatą. Podkowa, którą prezentują, otrzymali od jednego z gości swego „Domu nad jeziorem” / fot. Marek Perzyński

 

Siła, z którą trzeba się liczyć

Borne Sulinowo jeszcze 18 lat temu było bazą wojskową. Członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej chcą zrobić z niego miasto Turystyczne, pracują nad jego marką. - To nasz główny cel - mówi Leszek Olszewski, prezes LOT.

Dlatego w ubiegłorocznych wyborach samorządowych LOT wystawił dwóch kandydatów do Rady Miejskiej. Mandatu nie zdobył, ale… nie przegrał. Pokazał, że jest siłą, z którą trzeba się liczyć.

Członkowie LOT przekonali się zaś, że mogą liczyć na siebie wzajem. Dla dobra wspólnego potrafią wznieść się nad indywidualne partykularyzmy. Choć to czasami trudne, bo każdy w pierwszej kolejności chciałby zapełnić swój obiekt turystyczny.

- Gdy nie będziemy działać razem, turystów w ogóle może nie być, bo kogo skusi Borne Sulinowo, jeśli w świadomości społecznej nie utkwi przekonanie, że warto tu przyjechać - mówi prezes Olszewski.

On też żyje z turystyki. Z żoną Małgorzatą prowadzą w miejscowości Silnowo nad jeziorem Pile ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy „Dom nad jeziorem” (72 miejsca noclegowe, sala dla 70 weselników, w ogrodzie basen, który można podgrzewać też zimą, obok usypana sztucznie górka dla narciarzy). Ośrodek stale rozbudowują. Goście im w tym sekundują. Przyjeżdżając kolejny raz, pierwsze pytanie, jakie zadają, dotyczy tego, co się zmieniło.

Zmieniło się bardzo wiele. Na początku był niewielki domek. Na własne potrzeby. Żeby odpocząć od gonitwy w pracy. Potem zaświtała myśl, żeby stąd w ogóle nie wyjeżdżać. Jednak do emerytury daleko, więc nie było innego wyjścia, jak zająć się turystyką.

Gości nie brakuje. Przyjeżdżają na przykład firmy na szkolenia. Bo teren spory, warunki dobre i spokój. Przyjeżdżają też goście indywidualni, którzy mogą zbierać w prywatnym lesie państwa Olszewskich grzyby.

Las, jezioro i inne atrakcje okolicy gospodarz uwiecznia na zdjęciach, które zdobią korytarze ośrodka wypoczynkowego. Drugą jego pasją jest muzyka.

Z pasją podchodzi też do działalności w LOT. Rok temu został prezesem organizacji, która działa od trzech lat. Skupia 50 członków  prowadzących w większości obiekty noclegowe i gastronomiczne. Na ogół w domach, które służyły celom wojskowym.

Członków LOT irytuje, że część domów stoi pustych i niszczeje, choć ma właścicieli. Psuje krajobraz, który jest jednym z walorów turystycznych. Kolejnym takim walorów jest historia Bornego Sulinowa. Niektórzy gestorzy bazy czerpią z niej pełnymi garściami. Na przykład właściciele pensjonatu „Jomir” (on rodowity legniczanin, ona wrocławianka, przed osiedleniem się w Bornem Sulinowie prowadzili pensjonat w Szklarskiej Porębie) organizują dla swych gości wieczory z kuchnią niemiecką, podając do stołu w mundurach… Wehrmachtu. Na szyldzie przed pensjonatem jego nazwę okrasza czapka czerwonoarmisty. Na piknikach roi się od przebierańców w mundurach rożnych armii. Ku uciesze turystów.

Mundury nie są zbyt wygodne. Ani też tanie. Szyte są na miarę. Nie ma lepszej miary, żeby pokazać, jak bardzo zdeterminowani są członkowie LOT w Bornem Sulinowie, żeby osiągnąć zamierzony cel.

 
Więcej artykułów…
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 




Sprawdź wolne noclegi

Polecamy

Logowanie



Statystyki
Użytkowników : 107
Pozycje : 52
Zasoby : 6
Odsłon : 533497