`

 

 

Baza turystyczna

Skansen + Amfiteatr - Propozycja

„Koncepcja zagospodarowania sportowo – turystycznego terenów położonych nad jeziorem Pile w Borem Sulinowie oraz Dąbrowicy, Piławie i Silnowie .


(PDF 18 MB)

Lokalna Organizacja Turystyczna Borne Sulinowo zrzesza osoby i podmioty zajmujące się zawodowo turystyką. Jesteśmy żywo zainteresowani  każdą inicjatywną która zmierza do rozwoju miasta w tym kierunku.
Nasz statut w Rozdziale 2 Cele i środki działania §6 punkt 3 ma taki zapis :
Inicjowanie, opiniowanie i wdrażanie Planów Zagospodarowania Przestrzennego i jego zmian w zakresie strategii rozwoju turystyki na własnym terenie i w regionie.

Zaproszeni do konsultacji społecznej wyrażamy pogląd większości naszych członków, ludzi którzy żyją z turystyki.
Uważamy że koncepcja zagospodarowania terenów położonych nad jeziorem w żadnym wypadku nie może być rozpatrywana w oderwaniu od planu zagospodarowania terenu na którym odbywają się zloty militarne, czy lotniska. Oczekujemy poszerzenia tego projektu o teren zlotu z budynkami byłych spichlerzy oraz lotnisko. Apelujemy do autorów projektu, tego typu inwestycje muszą być ze sobą spójne dotyczą bowiem całej turystyki i jej rozwoju.

Uzasadnienie : Turystyka to,  historia miasta,  muzealnictwo, zloty, militarne, off road, pikniki lotnicze, jezioro z marinami, przystaniami, biała flota, oraz cała infrastruktura przyczyniająca się do rozwoju gminy.  Rozwój to lokalny produkt turystyczne, odpowiednio przygotowany i wypromowany, wzbudzający zainteresowanie swą atrakcyjnością, innością, niedostępny na innych rynkach. Produkt turystyczny powinien być łatwo rozpoznawany i kojarzony z konkretnym miejscem, miastem z którego pochodzi. Przy planowaniu inwestycji związanej z turystyką należy postawić
pytanie :
Czy ta inwestycja przyczyni się skutecznie do wypromowania produktu kojarzonego z naszym miastem ? Czy w planowanej lokalizacji będzie widoczny na tyle że przyciągnie uwagę ?

Jest niedopuszczalne by źle wybrana lokalizacja dla inwestycji której celem jest promowanie produktu lokalnego miała  ograniczoną zdolność tej promocji.
Pas nadbrzeżny jeziora teren przeznaczone pod zabudowę turystyczno-usługową ( pensjonaty hotele, ośrodki wypoczynkowe ) nie może być ograniczany przez lokalizację wyznaczoną dla bunkra oraz amfiteatru i odwrotnie . Proponowana lokalizacja dla bunkra i amfiteatru ogranicza w dużym stopniu również funkcje tych obiektów przez sąsiedztwo z pensjonatami i hotelami. Występuje tu kolizja pomiędzy obiektami otwartymi dla ogółu i obiektami w których turysta szuka spokoju i ciszy.

Mała powierzchnia wystawowa bunkra nie pomieści eksponatów które są w posiadaniu mieszkańców naszego miasta. Powierzchnię wystawową można zwiększyć nie zwiększając kubatury bunkra, a tylko przenosząc jego lokalizację na teren obecnego zlotu militarnego. Proponowana przez nas lokalizacja pozwala wykorzystać dodatkowo powierzchnie spichlerzy. Wybierając proponowaną lokalizację muzealnictwo zyskuje dodatkową powierzchnię i deklarację właścicieli pojazdów militarnych że ekspozycję wzbogacą swymi eksponatami jeżeli powstanie skansen militarny w sąsiedztwie terenu na którym odbywają się zloty militarne. Wykorzystanie piwnic byłych spichlerzy połączonych z nowo wybudowanym bunkrem tunelami daje dużą powierzchnię wystawową . Partery spichlerzy można przeznaczyć pod ekspozycję pojazdów wojskowych i armaty. Budowa bunkra w proponowanej przez nas lokalizacji pozwala na stworzenie konkretnej ekspozycji „SKANSENU MILITARNEGO” który może stać się wizytówką i atrakcją dla naszego miasta i regionu.

Lokalizację dla amfiteatru widzimy na terenie spichlerzy. Adaptacja pięter w spichlerzach na widownię amfiteatru zwiększa funkcjonalność amfiteatru. Pozwalamy widzom oglądać rekonstrukcje bitew, zloty militarne  i wszystkie inne imprez artystyczne pod dachem bez względu na pogodę. Wybierając takie rozwiązanie nie ograniczamy miejsc na widowni do 250 widzów, wzrasta funkcjonalność i wszechstronność obiektu. Można organizować duże spektakle wymagające dużej sceny np. rekonstrukcje bitew z użyciem grup rekonstrukcyjnych i pojazdów wojskowych, jak i małe kameralne spektakle.  Scena dla tego rodzaju spektakli aż się prosi o bunkier, który w tej lokalizacji może spełniać dwie funkcje. Scenografii dla spektaklu  i muzeum dla eksponatów. Plusem proponowanej przez nas lokalizacji jest też odległość od zabudowy mieszkalnej która pozwala na zachowanie strefy ciszy, oraz zmniejszenie kosztów całej inwestycji. Wykorzystujemy bowiem istniejącą zabudowę i uzbrojony teren. Przy takim rozwiązaniu powstaje muzeum które żyje. Muzeum które poza ekspozycją stałą ma do pokazania historię  w scenach batalistycznych,  z wykorzystaniem  eksponatów własnego skansenu. Jesteśmy zdania że obiekty związane z wodą powinny znaleźć swoją lokalizację nad jeziorem. Strategicznym  miejscem które może ożywić turystykę wokół jeziora Pile jest teren przy drodze Szczecinek Czaplinek, miejsce postoju pojazdów. Tam powinna powstać główna przystań z punktem widokowym i informacją turystyczną, reklamująca atrakcje zlokalizowane wokół jeziora i całą gminę. Tą drogą odbywa się główny ruch turystyczny który omija zarówno Borne Sulinowo jak i Piławę, Silnowo, czy Dąbrowicę.  Przystań na jeziorze Pile przy drodze E20 powinna stać się magnesem zatrzymującym każdy pojazd, każdego turystę. Z tego miejsca  powinien wyruszać w regularne rejsy statek dowożący turystów do Bornego Sulinowa i miejscowości położonych nad jeziorem. Natomiast  zloty militarne, historia Bornego Sulinowa , amfiteatr, muzeum czy  skansen,  powinny mieć jedną wspólną lokalizację na wzór powstających dużych galerii  handlowych na obrzeżach miast, z dużą przestrzenią ekspozycyjną. Fizycznie mamy taki teren, są to spichlerze wymagające adaptacji i przyległa działka na której odbywają się zloty militarne i off road .Koncentracja w jednym miejscu  wielu atrakcji sprawdza się w praktyce, wzbudza  duże  zainteresowanie i przyciąga turystów. Przykładem niech będzie Szymbark, Centrum Edukacji i Promocji Regionu http://cepr.pl/www/index.php/pl/ 
Tego argumentu nie powinno się lekceważyć.


W imieniu członków LOT Borne Sulinowo biorących udział w konsultacji
Prezes : Zbigniew Konieczny

 
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 




Sprawdź wolne noclegi

Polecamy

Logowanie



Statystyki
Użytkowników : 107
Pozycje : 52
Zasoby : 6
Odsłon : 529856